Komunikaty 25 czerwca 2019

Komunikat dotyczący zgłaszania strat w uprawach w związku z suszą

Komunikat dotyczący zgłaszania strat w uprawach w związku z suszą

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników, by już teraz składali wnioski o szacowanie strat spowodowanych suszą w br.

 

Rolnicy alarmują, że w związku z wystąpieniem wysokich temperatur oraz brakiem opadów– w przeciągu ostatnich tygodni – nastąpiło bardzo duże odparowanie wody, nie tylko na słabych glebach, ale również na IV i III klasie ziem. Susza i wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które nie tyle dojrzewają, co po prostu wysychają „na pniu”. Wiele plantacji, jak np. rzepaku i jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren. Jak informuje WIR, żniwa w Wielkopolsce mogą rozpocząć się jeszcze w czerwcu. Straty w uprawach muszą być oszacowane jeszcze przed zbiorami.

 

W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje, aby rolnicy nie zgłaszali do urzędów gmin wniosków o oszacowanie strat „na ostatnią chwilę”, gdyż komisje nie zdążą zakończyć swej pracy przed nadejściem żniw. Przypominają także, że obowiązujące prawo nie pozwala na szacowanie strat u rolników, którzy nie złożyli stosownego wniosku w urzędzie gminy.

 

Standardowymi formami pomocy dostępnymi dla rolników są:

• kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji,

• udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożenia na raty,

• udzielenie przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi lub rozłożenia ich na raty,

• udzielenie przez samorządy ulg w podatku rolnym.

 

Niezależnie od powyższego, w przypadku wystąpienia szczególnie dotkliwej klęski,  po zakończeniu szacowania strat przez komisje klęskowe rząd może podjąć decyzję o udzieleniu nadzwyczajnego wsparcia do powierzchni upraw, które ucierpiały w najwyższym stopniu.

 Opublikował: Maciej Smektała kontakt: maciej@krobia.pl ostatnia zmiana: 2019-06-25 13:48:04