Komunikaty 24 marca 2020

Uwaga! Kolejne restrykcje i ograniczenia.

Uwaga! Kolejne restrykcje i ograniczenia.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o kolejnych restrykcjach i ograniczeniach na terenie RP, będących następstwem pandemii koronawirusa. Z dniem 25 marca wychodzenie z domu powinno zostać ograniczone do wyjścia do pracy, po zakupy, do apteki, wizytę u lekarza czy ewentualnie spaceru z psem. Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin

Co najmniej do 11 kwietnia:

- obowiązywać będą ograniczenia dotyczące korzystania z bulwarów, parków czy placów zabaw,
- w mszach św., pogrzebach oraz zgromadzeniach religijnych będzie mogło uczestniczyć do pięciu osób, wyłączając z tego grona osoby sprawujące posługę,
- liczba miejsc siedzących w transporcie publicznym zostanie ograniczona do połowy,
- obowiązywać będzie całkowity zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Nadal jednak będzie można spotykać się z członkami rodziny.

Obostrzenia dotyczące swobodnego przemieszczania się nie dotyczą:

- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
- wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Pomimo wprowadzenia kolejnych obostrzeń dla osób przebywających na terenie RP, nadal w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, w tym ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Nadal obowiązuje również 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.