Nasz profil YouTube Projekty Unijne fundusz czyste powietrze
Aktualności 11 października 2018

Czy bociany przylecą do nowego gniazda?

Czy bociany przylecą do nowego gniazda?

W lipcu br. w miejscowości Chumiętki powstało nowe miejsce lęgowe dla bociana białego. Gmina Krobia z początkiem roku wystąpiła z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu o dofinansowanie przedsięwzięcia pn. "Poprawa warunków bytowych bociana białego poprzez budowę platformy pod gniazdo w miejscowości Chumiętki". Dotacja dla krobskiego samorządu została przyznana w kwocie 432,00 zł, natomiast wartość całego przedsięwzięcia wyniosła 1107,00 zł. Należy także wspomnieć, że wykonanie robót związanych z montażem platformy wykonała dla Gminy firma Enea Serwis Sp. z o.o.

Platforma z koszem wiklinowym, który stanowi zalążek gniazda bocianiego została zamontowana na słupie energetycznym. Miejsce, które zostało wybrane do montażu platformy nie jest przypadkowe. W ubiegłym roku podczas silnych wiatrów jakie miały miejsce na terenie gminy zostało powalone drzewo, na którym od wielu lat znajdowało się gniazdo bocianie, gdzie co roku  mogliśmy obserwować ptaki podczas okresu lęgowego. Niestety, zostało całkowicie zniszczone. Nowe gniazdo zamontowano w pobliżu byłego miejsca lęgowego.

Co roku w naszej gminie możemy cieszyć również sejmiki bocianie. Miejmy nadzieję, że bociany w przyszłym roku wraz z początkiem wiosny przylecą również do nowego gniazda w Chumiętkach i będziemy mogli cieszyć się ich widokiem, bo przecież obecność bociana przynosi szczęście i radość.

http://www.wfosgw.poznan.pl/